Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej 2.10.2016
8 października, 2016
Orszak Świętych w Kaszowie – 30 października 2016
3 listopada, 2016

Pomóżmy Oli z Wołowic

„Drodzy Parafianie i Goście! 16 października 2016 r., w godzinach 10:00 – 16:00 w Czernichowie, Wołowicach i Rybnej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą „Pomóż Oli i Innym”. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

– Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej . Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

– Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji”.

 

c700x420

  

Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny Dawca Szpiku. Pomożesz? Bo możesz – Masz to w genach!

Znamienne wydają się słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego podczas Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego w roku 2000, które brzmią następująco:

„Trzeba zaszczepić w sercach ludzi młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”.

Oddając swoje komórki macierzyste, bądź szpik kostny pacjentowi, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczepienie, dawca nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu, życiu. Może, więc warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad przesłaniem pozostawionym nam przez Jana Pawła II. Ta chwila refleksji daje nam możliwość podjęcia decyzji zgodnej z własnymi przekonaniami. Przełamanie swoich obaw i uprzedzeń pozwoli na uratowanie czyjegoś życia poprzez oddanie niewielkiej cząstki siebie.

 

logo_polish